Bukareszt

Bucharest | Bukareszt

zobacz na mapie

Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1459, status stolicy kraju Bukareszt uzyskał w 1862 r. Przez XIX i XX wiek przeszło wiele zmian i stało się centrum kulturalnym i medialnym Rumunii. Eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej, odzwierciedla historię miasta. Czytaj więcej >>

Bukareszt to miasto, które od dziewiętnastego wieku stanowi stolicę Rumunii. W dwudziestoleciu międzywojennym nazywane było ono Paryżem Wschodu. Z Paryżem łączy je architektura z dziewiętnastego wieku i łuk tryumfalny, który wzorowany jest na tym stojącym w Paryżu. Reżim polityczny doprowadził niestety do tego, że miasto podupadło i dopiero od niedawna odżywa. Miasto leży na siedmiu wzgórzach i znajduje się nad rzeką Dymbowicą, w południowo-wschodniej części równiny Wołoskiej. Aglomeracja liczy sobie w obecnych czasach ponad dwa miliony ludzi. Zaobserwować można także stabilny rozwój przedmieść. Stolica dużo przeszła – zaszkodził jej nie tylko reżim, lecz także trzęsienie ziemi z tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego siódmego roku, które spowodowało bardzo wiele ciężkich strat. Rozwój został jednak zahamowany tylko na moment, obecnie miasto dalej się rozwija i jest ośrodkiem kulturalnym i naukowym oraz ekonomicznym Rumunii. To również jedno z największych europejskich centrów przemysłowych.

Rumunia to ideale miejsce na rodzinne wakacje. W sezonie, nie jest zbyt mocno oblegany przez turystów w porównaniu do innych krajów europejskich. Ludność bardzo przyjazna, w dużej mierze mówiąca po angielsku (na pewno lepiej niż na Węgrzech). Bardzo tanie noclegi, posiłki i inne atrakcję turystyczne. Nad Morzem Czarnym mam pewne 40C za 1/2 ceny wakacji nad polskim Bałtykiem.