Transylwania

Rssnov Fortress | Twierdza Rasnow

zobacz na mapie

Râşnov (węg. Barcarozsnyó, niem. Rosenau) – miasto w okręgu Braszów w Siedmiogrodzie w Rumunii. Jest zamieszkane przez 15 022 mieszkańców (2011). Osada została założona ok. 1215 przez Zakon krzyżacki, pierwsze historyczne wzmianki o mieście pochodzą z 1331. Więcej o twierdzy >>


Brașov | Braszów

zobacz na mapie

Braszów – miasto w środkowej Rumunii, w okręgu Braszów (Siedmiogród), ok. 166 km od Bukaresztu. Braszów jest ósmym co do wielkości miastem w Rumunii. Posiada zróżnicowany przemysł, węzeł komunikacyjny. Ważny ośrodek naukowy (uniwersytet i politechnika) i turystyczny. Założony w 1211 roku przez Krzyżaków, w średniowieczu centrum wymiany między Półwyspem Bałkańskim a Mołdawią i Wołoszczyzną. W 1849 r. oblegany przez wojska węgierskie Józefa Bema; do 1918 r. w składzie Węgier, potem w Rumunii. W latach 1951-1961 miasto nazywało się Orașul Stalin, (Miasto Stalina), więcej >>

Drakula – Syn Diabła.
Jeśli lubimy czytać, a naszym ulubionym gatunkiem są horrory i mroczne historie to z pewnością nie obcy będzie dla nas niejaki Drakula (Wład Palownik). Ale jest to tak znana postać, że zna ją praktycznie każdy z nas. To idealna postać wpisująca się w książki, ale warto dodać, że ta postać żyła w naszym świecie realnym. Choć powinniśmy to przedstawić w drugą stronę – prawdziwy Drakula był inspiracją dla pisarzy. Jaki był zatem prawdziwy Wład Palownik? Przez wielu oceniany jako prawdziwy tyran. Stąd mroczne historie, pełne strasznych czynów. I tego właśnie nie można odmówić naszemu Drakuli. Nie powinniśmy go jednak postrzegać w roli „tego złego”. Owszem był okrutny, ale także pełny pasji. Zarówno bohater jak i oprawca. Można tak mnożyć godzinami. Wynika z tego zatem, że był to człowiek pełen przeciwieństw. To bardzo ciekawa postać, której historię powinien poznać każdy z nas. Czytając o jego życiu z pewnością się nie znudzimy i to niezależnie od tego jaki gatunek książek lubimy. Wtedy to z pewnością zrozumiemy jego fenomen.


Castelul Bran | Zamek w Bran

zobacz na mapie

Bran miejscowość w centralnej Rumunii w okręgu Braszów. Położona jest w południowo-wschodnim kącie Transylwanii, pomiędzy masywami Karpat Południowych. We wsi znajduje się zamek Bran, wzniesiony w XIV w. przez królów węgierskich, reklamowany jednak bezpodstawnie jako obiekt związany z pierwowzorem Drakuli.


Sighișoara | Centrum Sighișoary

zobacz na mapie

Sighișoara miasto w środkowej Rumunii, nad rzeką Wielką Tyrnawą w Siedmiogrodzie, jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej …
W wieku XII niemieccy osadnicy i handlarze zwani przez miejscowych Sasami zostali sprowadzeni do Siedmiogrodu, (rum. Transilvania) przez króla Węgier, by zasiedlić i bronić granic jego królestwa. Kronikarz Krauss datuje osiedla niemieckie w Sighișoarze na 1191 rok. Miasto przed 1280 rokiem nazywało się z łaciny Castrum Sex …
Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO…
więcej o tym miejscu

 

 


Trasa Transfogarska | 7c

zobacz na mapie

Droga Transfogaraska lub Trasa Transfogarska[1] (rum. Transfăgărășan) – nazwa drogi krajowej DN7C w Rumunii. Najwyżej po Transalpinie położona droga Rumunii – osiąga 2034 m n.p.m. Droga Transfogaraska przecina z północy na południe Góry Fogaraskie / (rum. Munții Făgăraș) – najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat, między ich dwoma najwyższymi szczytami – Moldoveanu i Negoiu. Łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitești na Wołoszczyźnie. Najbardziej spektakularnie prezentuje się od strony północnej. więcej >>


W poszukiwaniu ciekawych miejsc na spędzenia wakacji, warto zainteresować się magicznymi miejscami w Rumunii. Jednym z takich niewątpliwie jest Transylwania. Baśniowo wyglądająca kraina, dobrze wszystkim znana z filmów o księciu Drakuli. Transylwania wbrew pozorom nie jest miejscem trudno dostępnym. Prowadzi tam bardzo dobrze utrzymana droga krajowa, którą podróż przebiegnie komfortowo i bezpiecznie, oferując Ci dziesiątki momentów, do zachwycania pięknymi krajobrazami i malowniczą przyrodą, charakterystyczną dla rumuńskiej Transylwanii.

Rumunia na wakacje.
Wśród Polaków Rumunia to mało popularny kierunek wakacyjny. Może to nieco dziwić ponieważ pod tym względem jest to dość ciekawy kraj i to nie tylko na wyjazd wakacyjny, ale przede wszystkim na narty. Dlaczego tak jest? Być może państwo to jest mało promowane, poza tym mamy na jego temat zdanie iż nie należy on do bezpiecznych. Mimo wszystko warto to zmienić i przekonać się do tego pięknego kraju. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Możemy tu zarówno wypoczywać na Rumuńskiej Riwierze, ale również wybrać się na piesze wycieczki. Jeśli chodzi o tą drugą opcję to z pewnością nie zabraknie nam pomysłów na kolejne wyprawy, bo w końcu Rumunia to piękne i malownicze krajobrazy. Kraj ten jest również odpowiednim kierunkiem jeśli kochamy narty. Panujący tu klimat sprzyja takim wyjazdom. Co ciekawe – śnieg potrafi się tu utrzymać nawet do maja! Jak widać Rumunia to ciekawy kierunek wakacyjny, zarówno jak i w sezonie letnim jak i zimowym. Dla nas  Polaków dodatkowym atutem jest położenie tego państwa, ale również ceny, które z pewnością konkurują z innymi obleganymi już kurortami.